POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW, RENCISTÓW I INWALIDÓW
WŁADZE ODDZIAŁU OKRĘGOWEGO W PŁOCKU
Władzami oddziału okręgowego Związku są:
- okręgowy zjazd delegatów;
- zarząd oddziału okręgowego
- okręgowa komisja rewizyjna
- okręgowy sąd koleżeński
Okręgowy zjazd delegatów jest najwyższą władzą oddziału okręgowego i jest zwoływany co pięć lat. Zarząd oddziału okręgowego kieruje działalnością Związku na terenie okręgu i odpowiada za swą działalność przed okręgowym zjazdem delegatów i przed Zarządem Głównym.
Zarząd oddziału okręgowego składa się z 11 -31 członków. Członkami Zarządu Oddziału Okręgowego są osoby pochodzące z wyboru , Przewodniczący podległych Oddziałów Rejonowych oraz Przewodniczący Kół Terenowych i Środowiskowych jeżeli podlegają bezpośrednio Oddziałowi Okręgowemu.
W imieniu Zarządu, w okresie między plenarnymi posiedzeniami działa Prezydium Zarządu Oddziału Okręgowego.
Do zakresu działania prezydium zarządu oddziału okręgowego należy w szczególności:
- realizowanie uchwał okręgowego zjazdu delegatów i uchwał zarządu oddziału okręgowego;
- zarządzanie gospodarką finansową w ramach budżetu i administrowanie majątkiem oddziału okręgowego;
- uchylanie uchwał zarządów oddziałów rejonowych i kół podporządkowanych bezpośrednio do oddziału okręgowego sprzecznych z przepisami prawnymi, Statutem, regulaminami lub uchwałami władz naczelnych Związku;
- zawieszanie w czynnościach zarządów rejonowych i kół bezpośrednio podporządkowanych do oddziału okręgowego, ich prezydiów lub poszczególnych ich członków, jeżeli prowadzona przez nich działalność jest sprzeczna ze Statutem i uchwałami władz naczelnych Związku, z prawem skierowania sprawy do rozpatrzenia przez właściwy sąd koleżeński. Zawieszenie w czynnościach trwa do czasu wydania prawomocnego orzeczenia, a w przypadku nie rozpatrywania sprawy przez sąd koleżeński zawieszenie to trwa do końca kadencji.
Po zawieszeniu zarządów i ich prezydiów zwołuje się nadzwyczajny
Zjazd w celu wyboru nowego zarządu; - merytoryczne i organizacyjne przygotowywanie plenarnych posiedzeń zarządu oddziału okręgowego;
- reprezentowanie oddziału okręgowego na zewnątrz;
- przyjmowanie do Związku członków;
- prowadzenie rejestru wszystkich członków Związku z terenu objętego swoim działaniem.